12. KOMMUNIKÁCIÓ ÉS HATALOM
12.1. Helyzetértékelés
A XIX-XX. századi információs rendszerek elsôsorban a pénz és a hatalom függvényében, ezek szolgálatában épültek ki. Nem a személyekrôl, hanem a struktúrákról szólunk. /Különös tisztelettel tekintünk ezért azokra az emberekre, akik a tömegkommunikációt a köz érdekében próbálják felhasználni./
Az említett rendszerekben sok a fölösleges szöveg és mellébeszélés, ugyanakkor nagy a hiány a közhasznú információkban. A politikai megnyilatkozások nincsenek arányban a társadalom tényleges tagoltságával és véleményrendszerével. Az egész kommunikációs hálózat hierarchikusan van felépítve: a hatalom üzenget az embereknek és viszont. Nincs mód a horizontális, hálózatszeru tömeges nézetegyeztetésre, holott ennek technikai feltételei rendelkezésre állnak, illetve most alakulnak ki.
Az újságokat, városfeliratokat elönti az enyhén szólva nem tárgyszeru reklám. Ezek nem eligazodást, hozzáértô döntést segítenek, hanem durván manipulálják a fogyasztót.
Az országban már szórványosan megjelenik a csúcstechnológia - megint csak pénz és hatalom vezérelte módon - de még elemi telefongondokkal, rádió és tv-adás zavarokkal küszködünk. Nem tudunk orvost hívni, ha baj van, stb. Az egész kommunikációs rendszer technikailag egyenetlen, társadalmilag egyenlotlen.
12.2. Alternatíva
A XXI. század minden bizonnyal az információ és az új típusú szabályozástechnika százada lesz. A korszeru társadalom demokratikus tájékoztatási-tájékozódási struktúrát kíván. Ez mindenki által igénybe vehetô, nem drága, hálózatszeru kommunikációs rendszereket feltételez. Olyanokat, ahol sok szereplô egyidejuleg, kölcsönösen elérheti egymást. Az információs hatalmat szét kell teríteni, hogy ne legyen monopolizálható. Sok helyi rendszerre van szükség, és néhány országos szolgáltató hálózatra.
12.3. Az átmenet programja
A humanista kormány meggyorsítja az országos telefonhálózat kiépítését. Segíti az egymást nem zavaró helyi és regionális musorszórás kialakulását. Az országos hálózatokban csökkenti a pártpolitikai jelenlétet és más társadalmi szervezôdéseknek is kellô musorhelyet biztosít. A reklámtevékenységet az írott sajtóban és más kommunikációs formákban visszaszorítja, illetve az üzleti híreket a korrekt tájékoztatás felé tereli. Az épületeket egészségügyi és tuzvédelmi riasztó hálózatra kapcsolja. Az elektronikai rendszereket alkalmassá teszi társadalmi viták, helyi vagy országos népszavazások lebonyolítására. Az alternatív hatalom az önálló musorok fölött semmiféle tartalmi ellenôrzést nem gyakorol, a sajtómunkatársakra ez ügyben nyomást nem gyakorol.
12.4. Mit tegyünk itt és most
Az országos közszolgálati rendszerekre utcai felvonulásokkal, személyek pro és kontra megtámadásával nyomást gyakorolni célszerutlen, politikailag értelmetlen. Amíg a kommunikációs rendszer pénz és hatalomfüggô, addig ezt a hatalmi-pénzügyi elitet kell támadni, nem az infrastruktúrát. Ehhez önálló sajtó, önálló rádió, önálló, humánus elkötelezettségu tv-adások és kiadványok kellenek. Kezdetben bármilyen szegényes, egyszeru kivitelben. Ugyanakkor segíteni kell a demokratikus lehetoségeket is hordozó, modern, horizontális kapcsolatokat lehetové tevo technikák és módszerek kialakítását.
HUMBAL kezdőlap Tartalom Nyomtatható változat Tovább>>>