11. TOVÁBBI GAZDASÁGPOLITIKAI KÉRDÉSEK


11.1 Egy alternatív kormánynak is számolnia kell azzal az örökséggel, ami az ezredforduló Magyarországát gazdaságpolitikailag jellemzi:

/a/ - viszonylagos technikai-gazdasági hátrány;

/b/ - erôforrásigényes gazdasági szerkezet;

/c/ - a lakossági szükségletektôl elszakadt termelôstruktúra és háttérágazatok;

/d/ - erôteljes külkereskedelmi és pénzügyi ráutaltság a külföldre;

/e/ - az agrárágazat, élelmiszergazdaság bizonytalan helyzete az európai protekcionalizmus miatt, stb.

Ezek az adottságok mindenféle kormányzat mozgásterét szukítik, és csak lassan változtathatók.

11.2 A magyar gazdaságban évtizedek óta tapasztalható a külkereskedelmi aktívum és passzívum erôteljes - ciklikus - hullámzása. Ez egy túlságosan sebezhetô, egyensúlytalan gazdaság megnyilvánulása. Az adott termelési szerkezetben sem a túlzott aktívum, sem a túlzott passzívum nem kedvezô. Az elôbbi jelentôs része a külsô pénzügyi tartozásaink fizetésére fordítódik különbözô áttételeken keresztül, így nem más, mint a magyar lakosság számára elveszett áru és szolgáltatás. Az utóbbi pedig közvetlenül növeli az eladósodás mértékét. Ezzel a hibás kör bezárult. Az ideiglenes kiút: a teljes külkereskedelmi részarány csökkentése, és a belsô piac élénkítése.

11.3. Magyarországon jelenleg a technikai fejlôdés különbözô szintjein álló termelési struktúra található. Bizonyos területeken még a század közepére jellemzô gépesítés is befejezetlen. Másutt a XXI. századot elôlegezô információs technika bukkan fel - zárványszeruen. A tudománysos-technikai forradalom vagy más címszavak alatt összefoglalt fejlôdés nálunk különbözô teendôket halmoz egymásra. Például egyszerre kellene megoldani a leglealacsonyítóbb munkák gépesítését, az erôforráspazarló termelés megfékezését, a környezetpusztítás leállítását, a szolgáltató hálózatok modernizálását, stb.

Ezeknek az összetett, komoly társadalmi hatású technikai feladatoknak csak egy humánus gondolkodású és nagy szakértelmu muszaki értelmiség tud eleget tenni. Ezért biztosítani kell az innovációk pénzügyi-technikai feltételeit, és a muszaki értelmiség társadalmi-közösségi látásmódját szélesíteni kell. Fokozottabb mértékben biztosítani kell a feltaláló személyiségi és szellemi termékéhez fuzodö jogait. Ugyanakkor le kell bontani minden olyan gazdasági és politikai erofölényre épülo akadályt, amely gátolja a találmány társadalmi hasznosulását. Ezzel párhuzamosan javítani kell a minôségvédelmet.

11.4. A gépi nagyipar és részben az automatizáció a tôkeviszony megfelelô termelési bázisa. Ennek hozzárendelt szereplôje a részmunkás, résztudással. A részfeladatokra kiképzett munkást vagy a tôke hierarchikus szervezeti-hatalmi ereje fogja össze, vagy az állami utasítási rendszer. Ezek nincsenek tekintettel az ember /mint dolgozó/ sajátos szükségleteire, hanem a holt tôkének vetik alá ôt. Tulajdonképpen ez a kizsákmányolás munkaszervezeti vonatkozása. A hagyományos munkaszervezeti megoldások esetén az emberi méltóság is sérül, és a teljesítmények is elmaradnak az optimálistól. Az alternatív kormány hozzákezdene a munkaszervezetek humanizálásához. A hierarchikus megoldást hálózatszeru munkakapcsolatok váltanák fel. Megnône az önszervezés, önellenôrzés jelentôsége. A holt tôkét az eleven tôkének /a dolgozóknak/ rendelik alá. Ez természetesen más képzési, oktatási, anyagszemléleti, információtechnikai, döntéshozatali megoldásokat kíván. Szükség van a szellemi és fizikai munkák új szintézisére, a sokoldalúan képzett társadalmi egyénekre. Ezt mind a tôkés, mind az államszocialista forma akadályozza. Részmunkás tudattal nem lehet humanista társadalmat mükôdtetni.

11.5. Az új társadalomnak nem csupán a munkaszervezetben, a termelési eljárásokban kell eltérnie a bírált rendszerektôl, hanem más használati értékeket kell elôállítania. Olyanokat, amelyek egy humánus, elidegenedésmentes életmód, kultúra kellékei. A luxustermékek köre csökkenne, a színvonalas közfogyasztási cikkek köre bôvülne. Nô a termékek tartóssága, élettartama. A reklámtevékenységet felváltja a vásárlók szakszeru, megbízható tájékoztatása. Az egyéni ízlések sokfélesége divatterror nélkül bontakozhat ki.

11.6. Az új rendszernek átgondolt agrárpolitikával kell rendelkeznie, mert ez a terület a magyar gazdaságban nagyon sebezhetôvé vált. Be kell szüntetni ennek a területnek a gyakori sokkolását. Hosszú távú termelésbiztonságot kell teremteni a tenyészidokhöz igazodó hitelekkel és garantált, idejében meghirdetett felvásárlási árakkal. Hosszú távon a fôfoglalkozású mezogazdasági dolgozók aránya csökkenni fog, ugyanakkor az ezt igénylok számára lehetôvé kell tenni a részmunkaidôs agrártevékenységet.

 


HUMBAL kezdőlap  Tartalom  Nyomtatható változat  Tovább>>>