2. KRITIKA ÉS ALTERNATIVA


Megtapasztalhattuk a XX. századi államkapitalista és államszocialista rendszerek visszataszító vonásait és megôrzésre méltó vívmányait. Vívmányaik más társadalmi formákban is folytathatók, kellemetlenségeiktôl azonban csak e rendszerek jobbal, tágabb szempontokat figyelembe venni tudó szabályozásokkal történô felváltásával szabadulhatunk meg. Rendszerezve a negatív tapasztalatokat, a két rendszert elsôsorban a következôk miatt utasítjuk el:

/1/ - CSAK SZUK ÉRDEKSZEMPONTOKAT VESZNEK FIGYE-LEMBE,

/2/ - SZÉLSOSÉGES EGYENLOTLENSÉGEK UJRATERME-LODÉSE A RÉGIÓK KÖZÖTT ÉS A RÉGIÓKON BELÜL A TULAJDONVISZONYOKBAN,JÖVEDELEMELOSZTÁS-BAN, ÉLETLEHETOSÉGEKBEN,

/3/ - PAZARLÁS AZ EMBERI ÉS TERMÉSZETI EROFORRÁSOK

FELHASZNÁLÁSÁBAN ÉS AZ ELOÁLLÍTOTT JAVAKKAL,

/4/ - HIERARCHIKUS ALÁ-FÖLÉRENDELTSÉGET ÁLLANDÓSÍT

AZ EMBEREK KÖZÖTT,

/5/ - ELOJOGOKAT HALMOZ KEVESEK KEZÉN, AMI TÖBB

GENERÁCIÓ ÉLETFELTÉTELEIRE KIHAT,

/6/ - KORLÁTOZZA AZ EGYÉNEK, A CSOPORTOK ÉS A TÁRSADALOM SZABADSÁGÁT,

/7/ - EROSZAKOT ALKALMAZ MÁS KULTÚRÁKKAL SZEMBEN,

/8/ - MANIPULÁLJA AZ EMBEREK AKARATÁT ÉS DÖNTÉSEIT,

/9/ - NEM KÖZVETLENÜL AZ EMBEREK SZÜKSÉGLETEIRE TERMEL, HANEM PÉNZÉRT VAGY POLITIKAI HUSÉGÉRT CSERÉBE,

/10/- SZÉTROMBOLJA A LAKHATÓ FÖLDI KÖRNYEZETET,

/11/- TARTÓSAN ELOIDÉZ, ELTUR EMBERELLENES ÁLLA-POTOKAT.


Az itt felsorolt kritikai szempontok bôvíthetôk. Ezek nem egyik vagy másik párt vagy kormány ténykedésével függnek össze, hanem az egész struktúrával. A különbözô pártok, kormányok között csak fokozati különbségek vannak.

E bajok részleteikben nem orvosolhatók, mert összefüggô rendszert alkotnak. Világrendszert. A tôke és az állami bürokrácia uralma: halmozódó egyenlôtlenségeken alapuló világrendszer. Ezért tartós lecserélésük is más termelési módra csak világméretben lehetséges. De helyileg és minden lehetséges szinten kell ezen munkálkodni.

Hogy a dolgozókat a nemzeti vagy külföldi tôketulajdonosnak és állami bürokráciának vetik alá, ez másodlagos abból a szempontból, hogy igyis-úgyis értéktöbbletet vonnak el tôlük. Hogy a szociális biztonság rendszereit a hazai vagy a külföldi pénzügyi körök nyomására verik szét, ez mellékes annak, akit sújt. A munkanélkülit sem az ôt elbocsátó tulajdonos és menedzser állampolgársága izgatja. A kizsákmányolás tehát internacionális probléma. De a teendôket helyileg kell megfogalmazni. Létjogosult egy nemzetközi alternatíva nemzeti változata.

Alternatív javaslatunkban az alábbi feltevésekkel élünk:

/1/- Jelenleg olyan anyagtudományi, információs, szabályozástechnikai rendszerek vannak kialakulóban, melyek alapvetoen átalakítják a termelést és az emberi szükségleteket.

/2/- A jelenlegi technikai fejlettségi szint mellett is megoldható a világ egész népességének kielégítô szinvonalú ellátása.

/3/- Ezt a jelenleg fennálló intézmények és uralkodó csoportok tartósan akadályozzák /pazarlás és nyomor/, így tevékenységük emberiség-ellenes.

/4/- Mivel a tôke és az állami bürokrácia eltartása rendkívül költséges, ezért elsosorban az o érdekeiket szolgáló világméretu tulajdon- és elosztási viszonyokat kell átalakítani.

/5/- A jövôbeli fejlôdés nem annyira az anyagi fogyasztásban, mint a személyes szabadság lehetôségeinek tágulásában fog meg-nyilvánulni. Ez hozható összhangba a természeti erôforrások korlátozottságával.

A dolgozó osztályoknak fel kell ismerniük, hogy ôk a teljes társadalmi-gazdasági újratermelésre képesek. Együttesen minden termelô-szervezô-irányító képességgel rendelkeznek. A tôketulajdonosi vagy adminisztratív államhatalmi rétegek nélkülük megbénulnának, életképtelenek lennének. Ez a kiváltságos csoportok tulajdonhoz és politikai hatalomhoz való szívós ragaszkodásának igazi titka. A hatalmon levok is tudják, hogy a dolgozó osztályok nélkül semmik.

A tulajdonjog az a látszat, aminek révén úgy tunik, hogy a tulajdonos ad munkát, megélhetést, fizetést. /Jól jelzi ezt a "munkaadó" kifejezés./ A valóság viszont az, hogy csak elvonják a mások által termelt érték jelentôs részét.

A tôke és bürokrácia uralmától eltéroen egy humanista társadalom önszabályozó társadalom lenne. A magukat szabadon megszervezô lakóhelyi, munkahelyi és egyéb közösségek önkormányzó rendszere. Olyan intézményeket muködtetne, olyan alapelveken épülne fel, amelyek helyi és világméretben megakadályozzák a korábbi tízenegy pontban említett negatív jelenségek kialakulását.

Ennek mikéntjére tesz javaslatot ez a program.


HUMBAL kezdőlap  Tartalom  Nyomtatható változat  Tovább>>>